RPH


Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran : Pendidikan Islam
Bidang : Akidah
Tarikh : 14 Oktober 2012
Tahun  : 1Cempaka
Masa    : 10.45 pagi – 11.15 pagi
Bilangan murid : 32 orang
Standard Kandungan : 2.1 Memahami Rukun Iman
Standard Pembelajaran :  2.1.1
                                          2.1.2
Objektif :
1.    Murid dapat menyatakan pengertian rukun iman dengan betul.
2.    Murid dapat menyebut rukun iman satu persatu
3.    Murid dapat menyenaraikan rukun iman mengikut urutan dengan betul.

Pengetahuan sedia ada :
Murid telah mengetahui Allah adalah Tuhan yang wajib disembah oleh setiap orang Islam dan Allah Maha  berkuasa melalui penerapan nilai yang telah dilakukan oleh guru pada sesi pengajaran dan pembelajaran sebelumya.
EMK   : 1. Kreativiti dan inovatif :
             1.2.4 – Murid Dapat menyusun rukun iman mengikut urutan.
             2. Keusahawanan:
             EK 5 – Murid bekerjasama dan mempunyai daya saing untuk menyiapkan kerja kumpulan
Bahan Bantu Mengajar :
1.    Bungkusan hadiah (Bingkai gambar  kaligrafi kalimah Allah)
2.    Carta pengertian rukun iman
3.    Kad-kad perkara rukun iman
Penilaian :
1.     Menyenarai semula rukun iman mengikut urutan yang betul.
2.    Menyusun semula rukun iman mengikut urutan yang betul.
Nilai : Sentiasa mensyukuri nikmat  Allah.


Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set Induksi
(5 minit)


1. Doa belajar


2. Bersoal jawab berkaitan hadiah yang di bawa oleh guru.
3.Bersoal jawab berkaitan kalimah
الله"   "pada bingkai gambar (‘frame’) yang di pamerkan

4. Bersoal jawab berkaitan Allah
- Siapa Allah
- Percaya atau tidak kepada Allah
-siapa yang jadikan manusia dan lain-lain soalan yang berkaitan.


1. Guru meminta murid membaca doa belajar.
2. Guru meminta murid meneka berkaitan hadiah yang di tunjukkan
3. Guru meminta murid mengeja dan menyebut kalimah
 الله" “ pada bingkai gambar (‘frame’)  yang di pamerkan. 
4. Guru menyoal murid dan mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran.

1. Murid membaca doa beramai-ramai

2. Murid memberi respon yang berbagai berkaitan hadiah tersebut.
3. Murid mengeja dan menyebut beramai-ramai.



4. Murid menjawab soalan guru secara kelas dan individu dan mendengar penjelasan guru berkaitan tajuk pelajaran.

BBM :
Bahan maujud:
Plaque: اللهBungkusan hadiah (Bingkai gambar  kaligrafi kalimah Allah)

Perkembangan
Langkah 1
(4 minit)



Pengertian rukun iman iaitu perkara yang wajib dipercayai dan diyakini oleh setiap orang Islam


1.Guru pamerkan carta pengertian rukun iman
2. Guru membaca pengertian rukun iman dan meminta murid mengikut bacaan guru.

2.Guru memberi penerangan berdasarkan carta yang dipamerkan serta bersoal jawab dengan murid.

1.Murid memerhati carta yang dipamerkan

2. Murid mengikut bacaan guru.



2. Murid memberi perhatian kepada penerangan guru dan menjawab soalan-soalan guru.

BBM :
Carta pengertian rukun iman

Langkah 2
(7 minit)

6 perkara rukun iman
1. Beriman kepada Allah.
2. Beriman kepada malaikat
3. Beriman kepada kitab
4. Beiman kepada rasul
5. Beriman kepada hari khiamat
6. Beiman kepada qado dan qadar 

1. Guru meminta murid menyebut rukun satu persatu mengikut sebutan murid.
2. Guru menerangkan perkara-perkara rukun iman mengikut urutan sambil bersoal jawab

1.Murid menyebut rukun iman mengikut sebutan guru

2. Murid mendengar penerangan guru sambil bersoal jawab.

هاري قيامة
 
رسول
 
كتاب
 
ملائكة
 
الله
 
Oval: برايمان كفد ..
قضاء دان قدر
 
Kad-kad rukun iman

Langkah 3
(6 minit)


Menyebut dan mengingati rukun iman


1.Guru meminta murid menyebut  rukun iman secara latih tubi

2. Guru meminta beberapa orang murid menyebut secara individu



1. Murid menyebut rukun iman secara kelas, kumpulan dan individu
2. Murid yang ditentukan oleh guru menyebut rukun iman secara individu

Kad-kad rukun iman






Langkah 4
(5 minit)

Aktiviti kumpulan
- Mengusun semula kad-kad rukun iman mengikut urutan.




1.Guru membahagikan murid kepada 3 kumpulan
2. Guru mengedarkan kad-kad rukun iman dan meminta setiap
 kumpulan menyusun semula mengikut urutan
3.Kumpulan yang telah siap diminta melakatkan di papan tulis.
4. Setiap kumpulan diminta menyebut rukun iman yang dilekatkan.

1. Murid berada dalam kumpulan.

2. Murid bekerjasama menyusun kad-kad rukun iman mengikut urutan.


3. Kumpulan yang telah siap melekatkan kad tersebut di papan tulis.
4.Murid menyebut rukun iman yang dilekatkan

Kad-kad rukun iman

Penutup
( 3 minit)

Rumusan mengenai pengertian rukun iman dan perkara rukun iman.

1. Guru meminta murid menyebut semula pengertian rukun iman dan enam perkara rukun iman.
2. Guru mengingatkan murid sebagai orang Islam kita mesti  mengetahui perkara-perkara berkaitan rukun Iman.

1. Murid menyebut semula pengertian rukun iman dan enam perkara rukun iman

2. Murid mendengar perigatan daripada guru.

No comments:

Post a Comment